Śląski Oddział Wojewódzki NFZ - strona główna Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

Dla świadczeniodawcy

Jeżeli złożyłeś/aś wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) za pośrednictwem IKP lub ePUAP, to możesz na bieżąco śledzić status swojego wniosku.

Dodatkowe informacje

 • slider foto images/slider/status-EKUZ1.png
05.07.2022

Moje Fizjo+

Napisane przez

Twoja doraźna pomoc w walce z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, barku i biodra. Pobierz aplikację, ułóż plan ćwiczeń i realizuj go w domowym zaciszu. Zapraszamy do pobrania aplikacji.

Dodatkowe informacje

 • slider foto images/slider/Moje Fizjo+.jpg
05.07.2022

Moje Zdrowie +

Napisane przez

Pobierz aplikację i dbaj o siebie każdego dnia. Układaj dietę, kontroluj swoje parametry i śledź swoją aktywność fizyczną w jednej aplikacji.

Dodatkowe informacje

 • slider foto images/slider/Aplikacja Moje Zdrowie+.jpg
01.02.2022 Napisane przez
Ponad 800 punktów pobrań wymazów w Polsce

 

W Polsce działają obecnie 802 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które realizują testy PCR finansowane przez NFZ. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono 153 nowe punkty. Liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i gwałtownego wzrostu zakażeń. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych 80, w tym całodobowych. Nowe punkty zostaną uruchomione między innymi w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckiem, podlaskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

 

Testy PCR

Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ. Ponadto każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online.

Zapisz się na test PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2

Testy można wykonać w punktach pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które działają na terenie całego kraju.

Sprawdź, gdzie wykonasz test PCR

 

Szybkie testy antygenowe

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów tj. aptek, laboratoriów czy punktów wymazowych. Obecnie mamy już ok. 250 zgłoszeń - to apteki i punkty pobrań/laboratoria. Warto podkreślić, że nabór jest ciągły i otwarty. Codziennie zgłaszają się nowe podmioty.

WAŻNE!

Na test antygenowy nie potrzebujesz skierowania.

Sprawdź, gdzie wykonasz szybki test antygenowy

 

Sytuacja w województwie śląskim

W województwie śląskim działa obecnie 89 punktów pobrań wymazów.

Tylko 1 lutego pracę rozpoczęło 15 nowych punktów: w Nieboczowach, Bytomiu, Cieszynie, Katowicach, Mikołowie, Piekarach Śląskich, Pyrzowicach, Rudzie Śląskiej - 2, Tychach, Zabrzu – 2, Będzinie, Skoczowie i Żorach. W związku ze zwiększającą się stale liczbą osób zakażonych koronawirusem, w województwie śląskim obecnie wszystkie punkty wydłużają godziny pracy.

2 lutego uruchomiony zostanie duży punkt w Częstochowie, natomiast punkt w Bielsku-Białej przy ul. Broniewskiego będzie punktem całodobowym.

3 lutego powstanie punkt pobrań w Chorzowie przy lodowisku, przy Stadionie Śląskim.

Na bieżąco aktualizowany wykaz punktów pobrań jest dostępny na stronie internetowej Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Ponadto, w regionie działa 30 aptek, które zadeklarowały chęć wykonywania testów antygenowych. To m.in. apteki z Kalet, Częstochowy, Gliwic, Wisły, Węgierskiej Górki, Katowic, Będzina czy Czerwionki-Leszczyn.

11.03.2022 Napisane przez
Infolinia NFZ dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy
 • Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce.
 • Wspólnie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym NFZ ułatwia kontakt pacjentom z Ukrainy z placówkami onkologicznymi w Polsce.
 • Kontakt, także w języku ukraińskim, jest możliwy przez całodobową i bezpłatną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Pacjenci onkologiczni z Ukrainy mogą kontynuować leczenie w Polsce

Od 9 marca 2022 roku infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwia kontakt pacjentów:

 • będących obywatelami ukraińskimi,
 • leczonych onkologicznie w Ukrainie,
 • którzy, w związku z działaniami zbrojnymi przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego 2022 r., a tym samym nie mogą kontynuować leczenia w Ukrainie,

z ośrodkami, w których będzie mogło być kontynuowane leczenie onkologiczne w Polsce.

 

Łatwiejszy kontakt z placówkami onkologicznymi dla pacjentów z Ukrainy

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, pacjent będzie mógł zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że pacjent przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe.

Dane zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z pacjentem w ciągu 2 dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o pacjencie i przebiegu dotychczasowego leczenia.

W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, która jest gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy. W województwie śląskim jest to Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach.

 

Infolinia NFZ jest bezpłatna i całodobowa

Połączenie z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590 – jest bezpłatne. Infolinia działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne.

Dzięki infolinii pacjenci zyskują szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym o profilaktyce onkologicznej.

 

Informacja w kilku językach, w tym w języku ukraińskim

Infolinia zapewnia obsługę pacjentów w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Informacje można uzyskać także przez pocztę elektroniczną, czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.

 

Informacja w języku ukraińskim - https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/infolinia-nfz-dla-pacjentow-onkologicznych-z-ukrainy,8156.html

24.03.2022 Napisane przez
Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

 

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku, mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na analogicznych zasadach, jak ubezpieczeni w Polsce.

Równy dostęp do leczenia polskich i ukraińskich pacjentów

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta przypomina o prawie do równego dostępu do świadczeń medycznych dla obywateli polskich i ukraińskich.

WAŻNE!

 • narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością,
 • każdy pacjent ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych w placówkach medycznych decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących (dotyczy np. poradni specjalistycznych, zabiegów planowych),
 • w sytuacji ratowania życia zawsze decyduje stan zdrowia pacjenta.

Niedopuszczalne są zarówno przypadki, kiedy pomimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących, obywatele Ukrainy są przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak również sytuacje dyskryminowania w równym dostępie - przypomina Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach

Pacjent z Ukrainy ma zapewniony dostęp do POZ

Obywatele Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce po wybuchu konfliktu zbrojnego, migrują wewnątrz naszego państwa lub wyjeżdżają za granicę. W przeważającej większości nie mają więc ustalonego stałego miejsca pobytu w Polsce, co jest jednym z kilku warunków wymaganych do złożenia deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Dlatego osoba uprawniona z mocy specustawy do otrzymania pomocy medycznej jest traktowana w POZ, jak pacjent spoza listy aktywnej POZ. Nie oznacza to jednak, że lekarz POZ może np. odmówić tej osobie pomocy. Narodowy Fundusz Zdrowia, w trybie przewidzianym w przepisach prawa, rozlicza te wizyty, a sposób rozliczeń nie powinien w żadnym stopniu wpływać na dostęp do opieki medycznej na poziomie POZ – mówi Piotr Nowak.

Prawo do leków refundowanych zagwarantowane w ustawie

Refundacja leków wynika wprost z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Pacjenci z Ukrainy, którzy od 24 lutego 2022 roku przekroczyli granicę z Polską, w związku z agresją militarną Rosji, mają więc pełne prawo - podkreślmy, zagwarantowane ustawowo - do otrzymania leków refundowanych. Zasady dotyczące obywateli Ukrainy są tożsame z obowiązującymi od 2012 roku zasadami wystawiania recept dla ubezpieczonych w Polsce.

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy jest finansowana z budżetu państwa

Obywatele Ukrainy oraz inne osoby, uprawnione z mocy specustawy, do uzyskania pomocy medycznej w Polsce, otrzymują ją bezpłatnie. Świadczenia medyczne są finansowane z budżetu państwa, nie zaś z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ odpowiada natomiast za rozliczenie środków z budżetu państwa z placówkami medycznymi, z którymi ma zawartą umowę – mówi Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Infolinia NFZ także w języku ukraińskim

Dbamy o to, aby obywatele Ukrainy mogli w swoim ojczystym języku dowiedzieć się m.in. o możliwościach leczenia i przyjęcia szczepień w regionie – podkreśla Piotr Nowak, dyrektor śląskiego Oddziału.

Połączenie jest bezpłatne. Infolinia pracuje całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, także w święta. Konsultanci udzielają informacji w kilku językach: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Dzwoniąc pod numer 800 190 590 dowiesz się:

 • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę medyczną: poradnię lekarza rodzinnego (POZ), pomoc medyczną w nocy (między godzinami 18:00 – 8:00 rano następnego dnia) lub szpital,
 • gdzie jest najbliższa apteka,
 • jak postępować w sytuacji zakażenia koronawirusem, jak otrzymać skierowanie na test pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz gdzie pobrać wymaz do badania,
 • jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19.

Dzięki infolinii pacjenci zyskują szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym o profilaktyce onkologicznej. Pacjenci mogą kontaktować się z infolinią NFZ również przez pocztę elektroniczną (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.

Także obsługa pacjentów w Sali Obsługi Klientów w siedzibie śląskiego NFZ w Katowicach jest dostępna w języku ukraińskim – dodaje Piotr Nowak.

Łatwiejszy kontakt z placówkami onkologicznymi dla pacjentów z Ukrainy

Wspólnie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym ułatwiamy kontakt pacjentom z Ukrainy z placówkami onkologicznymi w Polsce – mówi Piotr Nowak, dyrektor śląskiego OW NFZ - Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce. Kontynuacja zapewniona jest też dla pacjentów leczonych hematologicznie.

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, pacjent będzie mógł zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego lub hematologicznego w Polsce. Dotyczy to pacjentów, którzy potrzebują kontynuacji leczenia onkologicznego i z zakresu hematologii, rozpoczętego w Ukrainie. Wystarczy, że pacjent przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe. 

Od 9 marca 2022 roku infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia - 800 190 590 - umożliwia kontakt pacjentów:

 • będących obywatelami ukraińskimi,
 • leczonych onkologicznie lub hematologicznie w Ukrainie,
 • którzy, w związku z działaniami zbrojnymi przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego 2022 r., a tym samym nie mogą kontynuować leczenia w Ukrainie,

z ośrodkami, w których będzie mogło być kontynuowane leczenie onkologiczne lub hematologiczne w Polsce.

Dane zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z pacjentem w ciągu 2 dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o pacjencie i przebiegu dotychczasowego leczenia.

Praca dla medyków z Ukrainy w Polsce. Informacji udziela infolinia NFZ

Kadra medyczna z Ukrainy w polskich placówkach? O szczegółach informuje infolinia NFZ.

Personel medyczny z Ukrainy, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia - 800 190 590 - uzyska komplet informacji na temat zasad zatrudnienia w Polsce. Rozmowy są prowadzone w językach: ukraińskim i polskim.

Konsultant krok po kroku poinstruuje medyka z Ukrainy, jak może podjąć zatrudnienie w placówce leczniczej, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami.

Chodzi o:

 • lekarza/lekarza dentystę z Ukrainy (bez lub z tytułem lekarza specjalisty/lekarza dentysty specjalisty uzyskanym poza UE);
 • pielęgniarkę/położną z Ukrainy;
 • ratownika medycznego z Ukrainy.

 

Informacje dla pacjentów z Ukrainy - https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta-z-ukrainy/

04.05.2022 Napisane przez
Śląski OW NFZ i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zapraszają na otwarte konsultacje dla klientów POK w Rudzie Śląskiej

 

W dniu 5 maja br. z okazji obchodów Światowego Dnia Higieny Rąk – w nowo otwartym Punkcie Obsługi Klientów Śląskiego OW NFZ przy ul. Niedurnego 34 w Rudzie Śląskiej - w godz. 9.00-13.00 czynne będzie stoisko konsultacyjne.

NFZ i WSSE przypominają, jak ważne jest przestrzeganie prawidłowej higieny rąk.

Dlaczego 5 maja? Tego dnia przypadają obchody Światowego Dnia Higieny Rąk. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest skierowane przede wszystkim do podmiotów medycznych, gdzie higiena rąk jest szczególnie ważna i może zaważyć na czyimś życiu. Nawet 40% zakażeń może być spowodowanych drobnoustrojami przeniesionymi przez dłonie personelu medycznego. Lekarze i personel to oczywiście niejedyne osoby, które powinny pamiętać o tym zdrowym nawyku. Brudne ręce są przyczyną licznych chorób zakaźnych, dlatego zachęcamy wszystkich do dbania o ich higienę. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolice oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ogromne ryzyko infekcji.

Aby skutecznie oczyścić ręce z wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, należy je właściwie myć.

Jak myć ręce. Podstawowe zasady:

 • myj ręce ok. 30 sekund
 • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
 • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
 • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
 • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
 • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha

Serdecznie zapraszamy do POK Ruda Śląska na bezpłatne konsultacje i porady.

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że 30 czerwca 2022 roku Świadczeniodawca Zakład Lecznictwa Podstawowego i Specjalistycznego "Medicor" Spółka z o.o.,  z 44-100 Gliwice, ul. Cichociemnych 14, na swój wniosek zakończył wykonywanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju rehabilitacja lecznicza w zakresach:

– lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna,

– lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osoby oczekujące na udzielenie przedmiotowych świadczeń powinny zgłosić się do innego, wybranego świadczeniodawcy w celu ustalenia terminu leczenia.

Należy przy tym pamiętać o konieczności odbioru skierowania oraz uzyskania od świadczeniodawcy, który zakończył wykonywanie umowy, bezpłatnego zaświadczenia o wpisaniu pacjenta na listę oczekujących wraz z podaniem daty zgłoszenia.

Wykaz zakładów opieki zdrowotnej, realizujących umowy zawarte ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, dostępne są na stronie internetowej Oddziału: www.nfz-katowice.pl  w zakładce „Gdzie się leczyć”.

Informacje o czasie oczekiwania na świadczenia medyczne w poszczególnych placówkach dostępne są w wyszukiwarce internetowej „Informator o Terminach Leczenia” https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/.

Informacje o pierwszym wolnym terminie leczenia można również uzyskać wysyłając zapytanie do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na adres: ul. Kossutha 13, 40-844 Katowice.

Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach informuje o zmianie terminu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego w rodzaju leczenie stomatologiczne w zakresie chirurgia stomatologiczna i periodontologia...

Dodatkowe informacje

Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach informuje o zmianie terminu rozstrzygnięcia postępowania konkursowego w rodzaju leczenie stomatologiczne w zakresie chirurgia stomatologiczna i periodontologia (kod 12-22-000124/STM/07/ 107.0000.220.02/01) prowadzonego w trybie konkursu ofert mającego na celu zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na okres od 1 sierpnia 2022 roku do 28 lutego 2023 roku.

Dotychczas obowiązujący termin rozstrzygnięcia postępowania tj. 8 lipca 2022 roku zastępuje się terminem 11 lipca 2022 roku – rozstrzygnięcie konkursu ofert.

Pozostałe ustalenia zapisane w ogłoszeniu o postępowaniu nie ulegają zmianom.