Śląski Oddział Wojewódzki NFZ - strona główna Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

O nas

Drukuj

Mobilna Strefa Zdrowia w ramach projektu „Zdrowe Życie” w Częstochowie

21.09.2022

W miniony weekend, 17 i 18 września, na Jasnej Górze, w Częstochowie, w Mobilnej Strefie Zdrowia, w ramach projektu „Zdrowe Życie”, można było skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych, konsultacji lekarskich oraz otrzymać szczegółowe informacje dotyczące profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Częstochowa to kolejny po Warszawie, Łomży, Krasnystawie, Biłgoraju, Elblągu, Toruniu i Stalowej Woli przystanek na trasie Mobilnej Strefy Zdrowia w ramach projektu „Zdrowe Życie”, który patronatem objęli Prezydent RP Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda. To pierwszy na taką skalę ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, NFZ oraz PZU S.A., który zakłada możliwość wykonania bezpłatnych badań specjalistycznych, konsultacji lekarskich oraz edukację zdrowotną i promocję programów profilaktycznych.

Każdy z partnerów projektu miał w Mobilnej Strefie Zdrowia swoje stanowisko. PZU oferowało m. in. bezpłatne konsultacje internistyczne, pulmonologiczne, radiologiczne i dermatologiczne oraz spirometrię, badanie EKG i USG płuc. Na stoisku Ministerstwa Zdrowia można było uzyskać m.in. profesjonalne doradztwo w zakresie zdrowego żywienia oraz wykonać analizę składu ciała.

Z kolei na stoisku Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia każdy chętny od ręki wyrabiał Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzał profil zaufany (potrzebny do założenia IKP), otrzymywał informacje, gdzie można wykonać badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus.

Nasi eksperci prowadzili indywidualne konsultacje dotyczące programów profilaktycznych na NFZ i zachęcali wszystkich do dbania o zdrowie, zapoznania się i skorzystania z portalu diety NFZ.

Zaproszenie do współpracy z naszym Oddziałem przyjęli przedstawiciele Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Farmaceuci doradzali zainteresowanym w zakresie prawidłowego przyjmowania leków, zwrócili uwagę na problem polipragmazji. Dodatkowo pokazywali, jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia tętniczego.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców i pielgrzymów.

 „Dużo słyszałam o akcji Zdrowe Życie, ale nie spodziewałam się, że będzie w Częstochowie - a tu proszę. Jestem bardzo zadowolona, bo mogłam zrobić szybko badania w jednym miejscu” – powiedziała nam Pani Irena z Częstochowy, która w niedzielę przed południem przyszła do Mobilnej Strefy Zdrowia i odwiedziła stoisko Śląskiego OW NFZ.

Doradcy Śląskiego Oddziału NFZ mieli pełne ręce roboty. Ale jak sami stwierdzili na zakończenie wydarzenia - „Warto było. Akcja pokazała, jak ważna dla ludzi jest profilaktyka. Zachęcanie do niej rzeczywiście przynosi wymierne efekty w postaci wykonywanych badań”.

Stoisko Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przez dwa dni odwiedziło ponad 600 osób. Wydaliśmy 68 kart EKUZ.

Pacjenci wykonali blisko 700 badań. Farmaceuci pomogli ponad 200 osobom. Sanepid udzielił informacji prawie 200 zainteresowanym.

Wszystkie aktualności