Śląski Oddział Wojewódzki NFZ - strona główna Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

O nas

Biuro Prasowe

tel. 32 735 18 07
e-mail: biuroprasowe@nfz-katowice.pl

Informacje dla mediów

ilość wiadomości: 220
23.02.2024
W 2023 r. na Śląsku epizod depresyjny miało ponad 13 tys. osób. Depresja to więcej niż smutek.  

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, w 2030 roku stanie się drugim, po chorobach układu krążenia, największym problemem zdrowotnym na świecie. W województwie śląskim w 2023 roku zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 10 tys. osób, a epizod depresyjny zdiagnozowano u ponad 13 tys. osób – informuje Śląski Oddział Wojewódzki NFZ.

 

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje aż 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom. W skali kraju w 2023 roku zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u około 109 tys. osób, z czego 74 proc. u kobiet.

 

Depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym, które poprzez obniżenie nastroju poważnie zakłóca codzienne życie. Zachorować może każdy, dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać. Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Jak podkreśla dr. n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra:

 

- Smutek to jeden z nastrojów człowieka. Niesie za sobą ogólne poczucie przygnębienia i bezradności ale jest czymś zupełnie naturalnym w życiu człowieka. Jeżeli natomiast smutek się przedłuża i trwa co najmniej dwa tygodnie i nie sposób uzyskać żadnego pocieszenia, nawet w bardzo korzystnych sytuacjach, możemy mówić o epizodzie depresji.

 

Wiele osób uważa, że depresja to choroba wywołana tylko trudnym lub traumatycznym zdarzeniem. To mylące przekonanie. Mimo, że czynnikiem wywołującym chorobę może być trudne zdarzenie, podłożem depresji są również zaburzenia neuroprzekaźników, długotrwały stres, niektóre leki czy, w przypadku kobiet, zmiany hormonalne.

 

Jak pomóc osobie zmagającej się z depresją?

Jeśli ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z depresją, to pamiętaj, że taka osoba potrzebuje wsparcia i cierpliwości. Pomagając, nie wchodź jednak w rolę psychologa.

Depresja musi być leczona. Dlatego zaproponuj bliskiej osobie wizytę u specjalisty i rozpoczęcie leczenia. Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa, nadal możemy spotkać się z pewnego rodzaju lękiem przed wizytą u psychiatry – warto podkreślić, że podczas wizyty problemy osoby z zaburzeniami depresyjnymi nie zostaną wyśmiane ani zbagatelizowane. Wychodzenie z depresji jest stopniowym procesem, w którym warto towarzyszyć osobie chorej słuchając jej potrzeb, rozmawiając i okazując empatię.

 

Telefon zaufania

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, możesz skorzystać z porady, dzwoniąc pod jeden z bezpłatnych numerów:

800 121 212 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (czynny całą dobę)

116 123  – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (14:00–22:00)

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny całą dobę).

06.02.2024
Ponad 216 tysięcy nieodwołanych wizyt w województwie. Śląski OW NFZ przypomina — nie blokuj, odwołuj

W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie u specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Usługa jest realizowana dla pacjentów z całej Polski. Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt. W 2023 r. przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ w skali kraju, w województwie śląskim – ponad 216 tysięcy. 

Wiadomości do pacjentów Narodowy Fundusz Zdrowia wysyła od lutego 2020 r. Przypomnienie dotyczy wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń m.in.: kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Pacjent otrzymuje SMS na cztery dni przed umówioną wizytą, czy badaniem. W treści podane są informacje o świadczeniu, terminie wizyty, i co ważne, również numer telefonu, pod który pacjent może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Aby otrzymać SMS-a z NFZ, wystarczy, że pacjent podczas rejestracji poda poprawnie swój numer telefonu komórkowego.

Na podstawie sygnałów i skarg od pacjentów, wiemy, że nie zawsze pacjent może dodzwonić się do placówki medycznej, aby odwołać wizytę. Warto jednak podkreślić, że wraz ze świadczeniem usług zdrowotnych, placówka medyczna powinna zagwarantować pacjentom możliwość realnego kontaktu, w tym odwołania wizyty, na co zwraca uwagę również Rzecznik Praw Pacjenta.

Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca. NFZ monitoruje nieodwołane wizyty oraz rezygnacje w ramach 40 świadczeń. W 2023 r. w województwie śląskim takich wizyt było ponad 216 tysięcy.

Najwięcej, bo prawie 82 tys., przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 54 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 20 tys., 19 tys. z onkologii, a 17 tys. z endokrynologii – wylicza Rafał Razik, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

 

Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta.

Nieodwołanie wizyty wpływa też na dłuższe oczekiwanie do lekarza. Dlatego tak ważne jest informowanie o swojej nieobecności. Dzięki odwołaniu wizyty termin nie przepadnie, bo szansę na skorzystanie z niego zyska inny pacjent.

W przypominaniu o odwołaniu wizyty, czy badania ważną rolę odgrywa edukacja, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, oprócz wysyłania SMS-ów, dołączył do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich. Kampania trwa od 2022 r. W jej ramach działania informacyjne i uświadamiające prowadzą publiczne i prywatne placówki medyczne.

Więcej o kampanii „Odwołuję. Nie blokuję”: https://odwolujenieblokuje.pl/

30.01.2024
Zdrowe i bezpieczne ferie

Ferie w województwie śląskim ruszyły na dobre. Zimowa przerwa w nauce zachęca do dłuższych wyjazdów, imprez plenerowych, wypadów na weekend i aktywnego wypoczynku. Warto się do nich dobrze przygotować i zadbać o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych. Jak zapewnić bezpieczny wypoczynek?
 

Gdy potrzebna pomoc

Nieszczęśliwy wypadek w czasie ślizgania się, zjeżdżania na sankach, czy jazdy na nartach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym amatorom sportów zimowych. W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz przy sobie nosić. Gdy Ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje. Jeśli spędzasz czas w górach, zainstaluj aplikację Ratunek, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej. Dzięki temu ratownicy TOPR i GOPR szybciej otrzymają informacje o Twojej lokalizacji, nawet jeśli sam nie jesteś pewny, gdzie się znajdujesz.

 

Za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ

Jeśli planujesz ferie w Europie i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), złóż wniosek o nią. Dzięki EKUZ w razie nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych prawach, jakie mają osoby ubezpieczone w danym kraju. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia Cię do skorzystania z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą. Zakres finansowanych rodzajów pomocy lekarskiej może różnić się w poszczególnych państwach.

 

Wniosek o EKUZ możesz złożyć na kilka sposobów:

 • Osobiście w Oddziale Śląskiego OW NFZ lub w jednej z Delegatur czy Punktów Obsługi Klienta. Ich adresy znajdziesz na stronie nfz-katowice.pl w zakładce Kontakt
 • Za pośrednictwem poczty tradycyjnej, wysyłając wypełniony i podpisany wniosek na adres Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
 • Przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP)
 • Przez Internetowe Konto Pacjenta

Gdzie do lekarza w nocy, weekend i święta?

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Możesz poczuć się gorzej także w nocy czy w weekend. Wtedy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Gdzie możesz udać się po pomoc medyczną?

Wybierz najbliższą placówkę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które są otwarte od 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta. Nie potrzebujesz skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego zostaniesz przyjęty w każdej placówce Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Na stronie www.nfz-katowice.pl w zakładce Na ratunek znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie śląskim, a także adresy SORów, Izb Przyjęć i opieki stomatologicznej na Śląsku.

 

07.12.2023
Koniec z maściami nawet po 200 tys. zł. Rynek leków recepturowych będzie uregulowany

 

Refundacja leków recepturowych, czyli leków na receptę, które farmaceuta przygotowuje w aptece, stale rośnie. Szacujemy, że w tym roku przekroczy ona 700 mln zł. To środki, które musi wyłożyć Narodowy Fundusz Zdrowia, a w praktyce każdy kto płaci składkę zdrowotną. W przypadku leków recepturowych dochodzi do sytuacji, gdzie maść na trądzik potrafi kosztować więcej niż roczna terapia pacjenta z nowotworem. Kontrole NFZ potwierdzają, że na rynku leków recepturowych dochodzi do nieprawidłowości. Niektórymi sprawami zajmują się już organy ścigania. Ministerstwo Zdrowia dostrzegło to zjawisko, dlatego postanowiło uregulować rynek leków recepturowych.

 

Leki recepturowe: niewielki koszt dla pacjenta, ogromy dla NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leki:

 • w programach lekowych – są to najczęściej nowoczesne terapie dostępne dla pacjentów bezpłatnie
 • stosowane w chemioterapii – to skutecznie leki, często ratujące życie i zdrowie, które są bezpłatne dla pacjentów
 • w refundacji aptecznej – czyli najczęściej leki na receptę z różnym poziomem odpłatności po stronie pacjenta (30% lub 50%), ale także bezpłatne, np. dla kobiet w ciąży, dzieci czy osób 65+
 • recepturowe – przygotowywane w aptece na podstawie recepty. To najczęściej maści i roztwory do użytku zewnętrznego, a więc leki, których na pewno nie wykorzystuje się do ratowania życia.

Pacjent za leki recepturowe płaci niewielką opłatę. Aktualnie to niewiele ponad 18 zł. Lwią część kosztów tych preparatów pokrywa za to Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli w praktyce każdy ubezpieczony. Te sięgają nawet dziesiątek tysięcy złotych. Szacujemy, że w skali tego roku może chodzić o przeszło 700 mln zł.

 

Leki recepturowe: pudełko maści kosztuje NFZ więcej niż roczna terapia pacjenta z nowotworem

Lek recepturowy przygotowuje farmaceuta. Skład leku jest podany na recepcie. Następnie apteka wystawia fakturę za lek recepturowy, którą opłaca NFZ.

Ile może kosztować lek recepturowy? W tabeli pokazujemy wybrane przykłady 10 maści, za które NFZ zapłacił ponad pół miliona złotych.

 

Przykłady recept
ze wskazaniami medycznymi do stosowania

Wartość maści

z jednej recepty w PLN

Substancja czynna wchodząca w skład leku

Recepta nr 1

- maść o działaniu przeciwbólowym

181 379,90

KETOPROFENUM

Recepta nr 2

– maść o działaniu przeciwzapalnym

48 498,11

CHLORAMPHENICOLUM

EUCERINUM

HYDROCORTISONUM

ACIDUM BORICUM

Recepta nr 3

- maść o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwłuszczycowym

40 502,29

DITHRANOLUM

NEOMYCINI SULFAS

CHLORAMPHENICOLUM

SULFUR PRAECIPITATUM

OLEUM LINI VIRGINALE

CLOTRIMAZOLUM

ERYTHROMYCINUM

BENZOCAINUM

HYDROCORTISONUM

Recepta nr 4

- maść o działaniu przeciwbólowym

40 009,30

KETOPROFENUM

PENTRAVAN PODŁOŻE DO RECEPTURY (REC.)

Recepta nr 5

- maść o działaniu przeciwbakteryjnym

39 921,54

LEKOBAZA LUX (REC.)

AQUA PRO USU OFFICINALE (REC.)

ARGENTUM COLLOIDALE (REC.)

Recepta nr 6

- maść o działaniu przeciwbólowym

38 501,46

KETOPROFENUM

PENTRAVAN PODŁOŻE DO RECEPTURY (REC.)

Recepta nr 7

- maść o działaniu przeciwbólowym

38 457,09

KETOPROFENUM

PENTRAVAN PODŁOŻE DO RECEPTURY (REC.)

Recepta nr 8

– maść o działaniu przeciwbakteryjnym

36 946,81

ADEPS SUILLUS (REC.)

LINOMAG

AQUA PRO USU OFFICINALE (REC.)

ARGENTUM COLLOIDALE (REC.)

Recepta nr 9

- maść o działaniu przeciwbakteryjnym

36 942,89

ADEPS SUILLUS

AQUA PRO USU OFFICINALE

ARGENTUM COLLOIDALE AD USUM EXTERNUM

Recepta nr 10

- maść o działaniu przeciwbakteryjnym

31 495,90

OLEUM LINI VIRGINALE

ADEPS SUILLUS

ARGENTUM COLLOIDALE AD USUM EXTERNUM

SUMA

532 655,29

 

 

 

Leki recepturowe: koszmarnie drogi skład

Patrząc na skład maści wyraźnie widać, że koszt surowców użytych do ich przygotowania jest wręcz abstrakcyjnie wysoki. Szczególnie, że chodzi o te same substancje, które znajdują się w lekach gotowych. Można je kupić w aptece od ręki za 20-30 zł. Co więcej, są to substancje znane od lat i powszechnie dostępne.

Analiza składów recept na leki recepturowe pokazuje, że najdroższymi receptami są te, które zawierają:

 • Ketoprofen o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym
 • Ditrhranol stosowany przy leczeniu łuszczycy
 • Hydrokortyzon stosowany w postaci maści o działaniu przeciwzapalnym.

Leki recepturowe: nawet 2 tysiące złotych za 0,5 grama substancji użytej do przygotowania leku

Precyzyjnie przeanalizowaliśmy ceny za 1 g składników leków recepturowych, które generują najwyższe koszty. Różnice sięgają nawet 1,5 tys. zł.

 1. Ketoprofen w opakowaniu po:
 • 0,5 grama można kupić w cenie od 115 zł do 638 zł
 • 1 gram w cenie od 91 zł do 349 zł
 • 5 gram w cenie od 32 zł do 192 zł
 • 10 gramów w cenie od 22 zł do 477 zł
 • 25 gramów w cenie od 12 zł do 47 zł
 1. Dithranol w opakowaniu po:
 • 0,5 grama można kupić w cenie od 442 zł do 1902 zł
 • 1 gram w cenie od 383 zł do 953 zł
 • 5 gram w cenie od 140 zł do 534 zł
 • 10 gramów w cenie od 104 zł do 725 zł
 • 25 gramów w cenie od 117 zł do 136 zł.
 1. Hydrokortyzon w opakowaniu po:
 • 0,5 grama można kupić w cenie od 172 do 498 zł
 • 1 gram można kupić w cenie od 110 zł do 362
 • 5 gramów w cenie od 42 do 163 zł
 • 10 gramów w cenie od 28 do 95
 • 50 gramów w cenie od 16 do 55
 • 100 gramów w cenie od 19 zł do 48 zł.

 

Leki recepturowe: ceny surowców wypaczają rynek

Z ketoprofenu, dithranolu, hydrokortyzonu i innych surowców wykonuje się najczęściej:

 • maści, kremy, mazidła, pasty oraz żele – do 100 gramów
 • płynne leki do stosowania zewnętrznego – do 500 gramów
 • czopki, globulki oraz pręciki – do 12 sztuk
 • roztwory, mikstury, zawiesiny oraz emulsje do użytku zewnętrznego – do 250 gramów.

Składniki używane do przygotowania leków recepturowych nie są substancjami innowacyjnymi. Przeciwnie, są znane od lat, a ich cena, zamiast spadać rośnie w niekontrolowany sposób.

Dochodzi więc do sytuacji, gdzie lek recepturowy za kilka tysięcy złotych nie różni się składem od gotowego leku, który pacjent kupi na miejscu za maksymalnie kilkadziesiąt złotych.

Za ćwierć grama hydrokortyzonu zawartego w maści przygotowanej na jedną z recept, NFZ musiałby zapłacić ponad 300 zł. Jeśli zamówimy maść o zbliżonym składzie w aptece internetowej, to jej całościowy koszt (nie tylko hydrokortyzonu) wyniesie łącznie ok. 30 zł.

W 2012 r. wartość refundacji leków recepturowych nie przekraczała 180 mln zł. Dekadę później wyniosła już ponad 550 mln zł. Co ciekawe, w tym czasie, regularnie spadała liczba pacjentów, którzy realizowali recepty na leki recepturowe. W ciągu 10 lat jest ich dokładnie o połowę mniej:

 • 2012: 2,2 mln
 • 2022: 1,12 mln.

Doszliśmy więc do sytuacji, gdzie ponad trzykrotnie zwiększył się koszt refundacji leków recepturowych dla NFZ przy jednoczesnym spadku liczby pacjentów, którzy te leki kupowali.

Miejsce leków recepturowych, które powinny stanowić uzupełnienie standardowej farmakoterapii, zostało wypaczone, a ich rola, w szczególności poziom finansowania, osiągnął nieakceptowane wartości – przyznają analitycy, którzy badają rynek leków recepturowych.

 

Leki recepturowe: długa lista nieprawidłowości

Lekami recepturowymi od lat interesuje się Departament Kontroli NFZ. Wątpliwości budzi przede wszystkim:

 • przepisywanie leków recepturowych pomimo występowania na rynku leków gotowych zabezpieczających pacjentów w tych samym stanach klinicznych
 • wykorzystywanie opakowań o małej gramaturze pomimo dostępności opakowań większych i tańszych, co sztucznie podbijało cenę leku recepturowego.

W latach 2020-2023 NFZ przeprowadził łącznie blisko 180 postępowań kontrolnych aptek i ok. 20 postępowań w obszarze ordynacji lekarskiej (wobec 57 lekarzy). Wszystkie dotyczyły leków recepturowych. Łączne skutki finansowe z tytułu wykrytych nieprawidłowości wyniosły ponad 18 mln zł.

Większość aptek, które realizują recepty na leki recepturowe, działa prawidłowo, natomiast jak w każdym środowisku, także tu są czarne owce. Część apteki z leków recepturowych uczyniło sobie dochodowy biznes, za który płacimy wszyscy. Zauważamy również niewytłumaczalne ilości przepisywanych leków recepturowych przez niektórych lekarzy. Warto zaznaczyć, że lek recepturowy należy traktować, jako świadczenie jednostkowe, wyjątkowe i zindywidualizowane pod kątem stanu klinicznego konkretnego pacjenta – przyznają kontrolerzy NFZ.

 

Leki recepturowe do regulacji

Ministerstwo Zdrowia widząc nieprawidłowości w obszarze leków recepturowych i niekontrolowany wzrost cen surowców niezbędnych do przygotowania tych leków, zdecydowało o regulacji tego rynku.

Dlatego w nowelizacji ustawy refundacyjnej[1] znalazły się przepisy mówiące o ustaleniu cen maksymalnych za składniki wykorzystywane w lekach recepturowych. Listę surowców wraz z ich cenami opublikuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Regulacja rynku leków recepturowych nie oznacza, że NFZ przestanie w ogóle je finansować. Pozwoli jednak na urealnienie cen i wydatków, które dzisiaj ponosi Fundusz, a tak naprawdę każdy, kto płaci składkę zdrowotną.

 

Te środki można wydać lepiej

Znaczną część środków, które dzisiaj NFZ wydaje na leki recepturowe, może przeznaczyć na sfinansowanie rocznych innowacyjnych terapii lekowych dla osób cierpiących na nowotwór:

 • jelita grubego, gdzie średni roczny koszt terapii dla jednego pacjenta wynosi ponad 47 tys. zł
 • raka piersi, gdzie średni roczny koszt terapii dla jednego pacjenta wynosi 54,5 tys. zł
 • raka prostaty, gdzie średni roczny koszt terapii dla jednego pacjenta wynosi ponad 45 tys. zł

 

[1] Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1938)

09.11.2023
Mammografia i cytologia. Ważne zmiany w programach profilaktycznych na NFZ

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy pań rocznie. Stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Od 1 listopada 2023 r. z profilaktycznej mammografii i cytologii na NFZ skorzysta więcej kobiet. 

Eksperci: profilaktyka jest bronią XXI wieku w walce z rakiem

Niestety, rak piersi nadal wykrywany jest zbyt późno.

Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na jej wyleczenie są bardzo duże – podkreśla Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka – Nie ma wątpliwości, że profilaktyka jest „bronią XXI wieku” i w tym kierunku powinniśmy podążać, dlatego zachęcam do mammografii – dodaje.

Rak szyjki macicy jest chorobą, którą możemy wykryć z łatwością we wczesnej fazie rozwoju dzięki programom profilaktycznym. One ratują życie – zaznacza prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej. 

Mammografia już od 45 roku życia

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ mogą zrobić panie w wieku 45 – 74 lata. Dzięki tej zmianie z programu profilaktycznego raka piersi skorzysta jeszcze więcej kobiet. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50 – 69 lat.

Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

Profilaktyczna cytologia także obejmie więcej kobiet

Zmiany pojawiły się również w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmuje kobiety od 25 do 64 roku życia.

Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Panie powinny robić profilaktyczne badania cytologiczne:

 • co trzy lata
 • co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka).

Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków.

23.10.2023
Nowy raport NFZ o KOS-Zawał. Program zmniejszył ryzyko zgonu
 • Zespół analityków z NFZ podsumował dotychczasową realizację programu KOS-Zawał.

 • Pacjent, który znalazł się w programie, oprócz leczenia ostrej fazy zawału, otrzymywał również m.in. rehabilitację i opiekę w poradni specjalistycznej.

 • Od października 2017 do grudnia 2022 r. z programu skorzystało 68 tys. pacjentów.

 • Refundacja świadczeń z NFZ wyniosła 1,25 mld zł.

 • Specjaliści nie mają wątpliwości: program KOS-Zawał jest sukcesem.

Specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizowali dane z realizacji Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał), od października 2017 do grudnia 2022 r.

Co to jest KOS-Zawał?

KOS-Zawał to program kompleksowej specjalistycznej opieki dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Został uruchomiony w październiku 2017 r. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program zapewnia pacjentom:

 • diagnozę
 • leczenie ostrej fazy zawału
 • wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od zakończenia hospitalizacji
 • rehabilitację kardiologiczną
 • opiekę specjalistyczną, w razie potrzeby leczenie z wykorzystaniem elektroterapii (wszczepienie urządzeń wspomagających pracę serca).

Korzyści dla pacjentów

Pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do programu KOS-Zawał, mieli zagwarantowaną skoordynowaną opiekę.

Polega ona na ciągłości diagnostyki i leczenia, rehabilitację kardiologiczną oraz edukację o czynnikach, które zwiększają ryzyko chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od zakończenia pobytu w szpitalu.

 Nasz nowy raport dowodzi, że program KOS-Zawał wpłynął na poprawę wyników leczenia zawału serca. Do końca 2022 r. skorzystało z programu 68 tys. pacjentów. Łączy koszt świadczeń w programie, sfinansowany przez NFZ, wyniósł 1,25 mld zł — podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ilu szpitalach działa program?

Na koniec 2022 roku program był realizowany w 100 placówkach medycznych. Obserwujemy stały wzrost liczby ośrodków, które chcą wejść do programu.

KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu

Dane z NFZ jednoznacznie mówią, że opieka nad pacjentami w programie KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu po zawale serca.

Śmiertelność pacjentów, którzy mają zapewnione elementy opieki zakładane przez KOS-Zawał (rehabilitację, porady w poradni kardiologicznej) jest niższa niż w przypadku pacjentów, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób. Dane NFZ potwierdzają też, że rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale serca.

— Program KOS-Zawał jest sukcesem wszystkich zaangażowanych w jego opracowanie i realizację — Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, ośrodków realizujących i kardiologów. Wobec tak dobrych wyników funkcjonowania programu wydaje się konieczne zobligowanie wszystkich ośrodków leczących ostry zawał mięśnia sercowego do włączenia się do program — przyznaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Wyniki raportu znajdziesz w Zdrowych Danych

Nowy raport Narodowego Funduszu Zdrowia jest już dostępny w portalu Zdrowe Dane.

POBIERZ RAPORT: Funkcjonowanie programu KOS-Zawał

Portal Zdrowe Dane powstał w 2019 roku. Dane, które w nim gromadzimy, są podzielone na cztery części:

 • Raporty: to opracowania cykliczne lub okazjonalne, które dotyczą wybranych chorób lub hospitalizacji i działalności POZ. Podstawą do przygotowania raportów są dane, które gromadzi NFZ
 • Zestawienia: publikacje danych, które powstały na zlecenie innych instytucji
 • Monitorowanie: publikacje, które pokazują, jak zmiany dotyczące np. finansowania świadczeń wpływają na realizację tych świadczeń
 • Porównanie placówek: to dane, które mówią o tym, jak wygląda leczenie konkretnych chorób w konkretnych placówkach medycznych.
05.09.2023
Ważne zmiany w budżecie NFZ. Fundusz zapłaci za nadwykonania i nielimity
 • Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał właśnie zarządzenie, które zmienia tegoroczny plan finansowy Funduszu.

 • O 3 miliardy złotych wzrosły środki na świadczenia medyczne w budżecie NFZ.

 • Środki te pozwolą na sfinansowanie nadwykonań m.in. w stomatologii i endoprotezoplastyce.

 

Jest zmiana planu finansowego NFZ na 2023 rok. W poniedziałek 4 września Filip Nowak, szef Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie, dzięki któremu zwiększone zostały środki na świadczenia medyczne.

– To z pewnością dobra wiadomość dla zarządzających placówkami medycznymi – podkreśla Katarzyna Sójka, minister zdrowia.


Pieniądze na nadwykonania

Budżet NFZ zyskał 3 miliardy złotych. Te środki pozwolą na sfinansowanie nadwykonań, czyli świadczeń, które zostały wykonane ponad wartość wynikającą z umowy z Funduszem.

Przeszło 222 mln zł to kwota przeznaczona na nadwykonania w endoprotezoplastyce. Ponad 145 mln zł pozwoli na zapłatę nadwykonań w stomatologii. Natomiast na nadwykonania w opiece paliatywnej i hospicyjnej przewidziano blisko 25 mln zł.

Ponad 2 miliardy zł na nielimity

Największa część ze środków, które zasiliły budżet NFZ, będzie przeznaczona na świadczenia nielimitowane. Chodzi przede wszystkim o poradnie lekarzy specjalistów i diagnostykę obrazową (np. tomografię komputerową).

Łącznie prezes NFZ przeznaczył na tzw. nielimity 2,3 mld zł.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2021 r. nie obowiązują już limity na przyjęcia do wszystkich poradni specjalistycznych, w tym kardiologicznej i endokrynologicznej. Wcześniej ograniczenia finansowania zniesiono także w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym. Oznacza to, że NFZ płaci za każdego pacjenta, który leczy się u specjalisty lub wykonał badania diagnostyczne.

ZAPOZNAJ SIĘ z Zarządzeniem Prezesa NFZ nr 130/2023/DEF

31.08.2023
Punkt Obsługi Klientów Śląskiego NFZ ponownie w Gliwicach

Na medycznej mapie Gliwic 1 września 2023 r. pojawia się nowy, bardzo ważny punkt. Chodzi o miejsce, w którym będzie można uzyskać informacje o okresie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oraz o prawie do świadczeń zdrowotnych, o zleceniach na zaopatrzenie w wyroby medyczne, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz o leczeniu uzdrowiskowym. Pacjenci będą mogli również wyjaśnić niezgodności statusu w systemie eWUŚ, otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego czy uzyskać pomoc w zakresie Internetowego Konta Pacjenta.

 

Dzięki przedstawionej przez Urząd Miejski w Gliwicach nowej propozycji lokalowej, mieszkańcy Gliwic oraz powiatu gliwickiego ponownie będą mogli korzystać ze wsparcia ekspertów NFZ na terenie miasta. Wcześniejszy punkt przy Wincentego Pola 7 zakończył działalność w 2022 roku. Teraz specjaliści Narodowego Funduszu Zdrowia będą do dyspozycji mieszkańców w nowoczesnej siedzibie przy ulicy Jana Pawła II 10A już od 1 września 2023 roku.

 

W punkcie znajdą się trzy stanowiska obsługi, gdzie do dyspozycji mieszkańców będą doświadczeni pracownicy, służący wsparciem w sprawach z zakresu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

„To bardzo dobre rozwiązanie. Nasz nowy punkt obsługi jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest zlokalizowany w centrum miasta, wyeliminowano bariery architektoniczne, przygotowano przestronne wnętrza, poczekalnię, a także pokój dla opiekuna z dzieckiem” – podkreśla dyrektor Śląskiego OW NFZ w Katowicach Piotr Nowak.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia był związany z Gliwicami od momentu powstania w Polsce powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach podpisał umowę najmu lokalu na pięć lat z Miastem Gliwice.

 

Jak mówi Adam Neumann, prezydent miasta Gliwice: „Do Gliwic powraca punkt Narodowego Funduszu Zdrowia – bardzo się cieszę, że udało się pozytywnie rozwiązać tę kwestię. Lokal przy ul. Jana Pawła II 10A jest komfortowy,  bezpieczny i zapewnia klientom pełną dostępność. Został przez miasto gruntownie wyremontowany i dostosowany pod docelową działalność. Oddział NFZ był w Gliwicach od początku, dlatego bardzo zależało nam aby mieszkańcy mogli nadal na miejscu załatwiać ważne kwestie związane z opieką zdrowotną.”

20.07.2023
Potężny zastrzyk finansowy dla szpitali. Rekordowe środki przekazane placówkom ochrony zdrowia – ponad 15 miliardów w skali kraju

Dodatkowe 15 mld złotych trafi w ciągu roku do systemu ochrony zdrowia. Suma ta przeznaczona będzie na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia i pozostałych wynagrodzeń dla personelu zatrudnionego na kontraktach a także, co bardzo istotne, kosztów inflacji. Dodatkowe środki trafią też na wzrost wycen w obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych. Ochrona zdrowia w województwie śląskim zyska dodatkowy miliard złotych.


Od lipca wzrosły minimalne płace w ochronie zdrowia. Minister Zdrowia wybrał najkorzystniejszy finansowo wariant rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), który oprócz wzrostu wynagrodzeń uwzględnia również koszty inflacji i wzrost wycen w obszarach ważnych dla szpitali powiatowych.

W skali kraju na pokrycie kosztów wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia zostanie przekazane prawie 7 mld zł, na pozostałe wynagrodzenia i inflację niemal 7,5 mld zł, a wzmocnienie wycen świadczeń w obszarach interny, chirurgii ogólnej i położnictwa wyniesie prawie 700 milionów złotych.

 

Na zwiększeniu wycen świadczeń szczególnie zyskają szpitale powiatowe


- Wzrost wycen w obszarach interny, chirurgii oraz ginekologii i położnictwa jest podyktowany koniecznością wsparcia szpitali powiatowych, czyli tych placówek, które na co dzień są najbliżej pacjenta. Przekazanie dodatkowych środków wymaga od szpitali podpisania kolejnych aneksów do umów. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przygotował łącznie 2126 aneksów, które zostały przekazane placówkom. Dodatkowe środki z pewnością poprawią sytuacje finansową szpitali w województwie śląskim – mówi Ewa Kabza, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.


Rekomendacje AOTMiT przygotowane w oparciu o dane z placówek medycznych

 

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przedstawiła Ministrowi Zdrowia rekomendację w trzech wariantach w sprawie sposobu finansowania podwyżek wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia.

Minister Zdrowia wybrał wariant wiążący się z najwyższymi nakładami finansowymi, uwzględnia on bowiem nie tylko wzrost minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także koszt:

 • wzrostu płac dla osób zatrudnionych np. na kontraktach,
 • inflacji,
 • wyższych wycen w internie, chirurgii i położnictwie, czyli obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych.

Rekomendacje zostały przygotowane w oparciu o dane z placówek medycznych, w tym ze szpitali. 85% placówek należących do sieci szpitali przekazało dane do AOTMiT.

 

Dodatkowe środki dają poczucie bezpieczeństwa szpitalom

 

17 lipca Śląski OW NFZ przekazał szpitalom informacje o zwiększeniu ryczałtu. Jedną z placówek, które otrzymały nowe wyliczenia jest Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach.

- Otrzymaliśmy już nową wysokość ryczałtu, która nie rozwiązuje oczywiście wszystkich problemów finansowych, ale daje poczucie bezpieczeństwa w zakresie prowadzenia działalności medycznej oraz polityki płacowej w związku ze wzrostem kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego - powiedział Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

 

Województwo śląskie otrzyma ponad miliard złotych dodatkowych środków na rzecz ochrony zdrowia. Kwota ta zostanie przeznaczona przede wszystkim na pokrycie kosztów minimalnego wynagrodzenia, kosztów inflacji i wzrost wyceny w obszarach ważnych dla szpitali powiatowych, ale  także na koszty realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego czy lecznictwo uzdrowiskowe.

11.07.2023
Nie możesz przyjść na wizytę? Nie blokuj, odwołuj

Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. W pierwszym półroczu tego roku w śląskich poradniach prawie 83 tysiące osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. Jak podaje Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli 39 tysięcy, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Około 30 procent nieodwołanych terminów to świadczenia z zakresu kardiologii.

– Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na wizytę w korzystniejszym terminie – mówi Rafał Razik, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w pierwszej połowie tego roku na umówione wizyty nie przyszło prawie 83 tys. osób. Fundusz sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Najwięcej, bo 39 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 26 tys. z kardiologii, prawie 9,5 tys. z onkologii, a 8 tys. z endokrynologii. 

– Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących – dodaje Razik.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania. Z kolei Śląski OW NFZ jest patronem kampanii edukacyjnej „Nie za późno nie za wczas. Do poradni przyjdź na czas”. W jej ramach, z myślą o komforcie pacjentów oraz optymalnym wykorzystaniu dostępności lekarzy, organizatorzy edukują, jak w prosty sposób można usprawnić i skrócić czas oczekiwania na przyjęcie w poradniach. Porównując dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt z czterech obszarów udzielanych świadczeń ( endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu) liczba nieodwołanych wizyt z pierwszego półrocza 2022 r. do analogicznego okresu z 2023 roku wskazuje, że liczba nieodwołanych wizyt w województwie śląskim zmniejszyła się o około 5,5 tys. – Nie jest to tak duża skala jak chcielibyśmy, ale edukacja pacjentów, a także przygotowanie placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z klientem w celu odwołania wizyty, pozwoli zwiększyć skuteczność zagospodarowania niewykorzystanych terminów – mówi rzecznik.

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty.

ilość wiadomości: 220