Śląski Oddział Wojewódzki NFZ - strona główna Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

O nas

Biuro Prasowe

tel. 32 735 18 07
e-mail: biuroprasowe@nfz-katowice.pl

Informacje dla mediów

ilość wiadomości: 216
09.11.2023
Mammografia i cytologia. Ważne zmiany w programach profilaktycznych na NFZ

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy kobiet. Rak szyjki macicy jest wykrywany u ok. 3 tysięcy pań rocznie. Stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Od 1 listopada 2023 r. z profilaktycznej mammografii i cytologii na NFZ skorzysta więcej kobiet. 

Eksperci: profilaktyka jest bronią XXI wieku w walce z rakiem

Niestety, rak piersi nadal wykrywany jest zbyt późno.

Tylko w 20 proc. przypadków chorobę rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na jej wyleczenie są bardzo duże – podkreśla Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka – Nie ma wątpliwości, że profilaktyka jest „bronią XXI wieku” i w tym kierunku powinniśmy podążać, dlatego zachęcam do mammografii – dodaje.

Rak szyjki macicy jest chorobą, którą możemy wykryć z łatwością we wczesnej fazie rozwoju dzięki programom profilaktycznym. One ratują życie – zaznacza prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej. 

Mammografia już od 45 roku życia

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ mogą zrobić panie w wieku 45 – 74 lata. Dzięki tej zmianie z programu profilaktycznego raka piersi skorzysta jeszcze więcej kobiet. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50 – 69 lat.

Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

Profilaktyczna cytologia także obejmie więcej kobiet

Zmiany pojawiły się również w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Do tej pory korzystały z niego panie w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program obejmuje kobiety od 25 do 64 roku życia.

Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Panie powinny robić profilaktyczne badania cytologiczne:

 • co trzy lata
 • co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV — typem wysokiego ryzyka).

Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków.

23.10.2023
Nowy raport NFZ o KOS-Zawał. Program zmniejszył ryzyko zgonu
 • Zespół analityków z NFZ podsumował dotychczasową realizację programu KOS-Zawał.

 • Pacjent, który znalazł się w programie, oprócz leczenia ostrej fazy zawału, otrzymywał również m.in. rehabilitację i opiekę w poradni specjalistycznej.

 • Od października 2017 do grudnia 2022 r. z programu skorzystało 68 tys. pacjentów.

 • Refundacja świadczeń z NFZ wyniosła 1,25 mld zł.

 • Specjaliści nie mają wątpliwości: program KOS-Zawał jest sukcesem.

Specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizowali dane z realizacji Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał), od października 2017 do grudnia 2022 r.

Co to jest KOS-Zawał?

KOS-Zawał to program kompleksowej specjalistycznej opieki dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Został uruchomiony w październiku 2017 r. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program zapewnia pacjentom:

 • diagnozę
 • leczenie ostrej fazy zawału
 • wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od zakończenia hospitalizacji
 • rehabilitację kardiologiczną
 • opiekę specjalistyczną, w razie potrzeby leczenie z wykorzystaniem elektroterapii (wszczepienie urządzeń wspomagających pracę serca).

Korzyści dla pacjentów

Pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do programu KOS-Zawał, mieli zagwarantowaną skoordynowaną opiekę.

Polega ona na ciągłości diagnostyki i leczenia, rehabilitację kardiologiczną oraz edukację o czynnikach, które zwiększają ryzyko chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od zakończenia pobytu w szpitalu.

 Nasz nowy raport dowodzi, że program KOS-Zawał wpłynął na poprawę wyników leczenia zawału serca. Do końca 2022 r. skorzystało z programu 68 tys. pacjentów. Łączy koszt świadczeń w programie, sfinansowany przez NFZ, wyniósł 1,25 mld zł — podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ilu szpitalach działa program?

Na koniec 2022 roku program był realizowany w 100 placówkach medycznych. Obserwujemy stały wzrost liczby ośrodków, które chcą wejść do programu.

KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu

Dane z NFZ jednoznacznie mówią, że opieka nad pacjentami w programie KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu po zawale serca.

Śmiertelność pacjentów, którzy mają zapewnione elementy opieki zakładane przez KOS-Zawał (rehabilitację, porady w poradni kardiologicznej) jest niższa niż w przypadku pacjentów, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób. Dane NFZ potwierdzają też, że rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale serca.

— Program KOS-Zawał jest sukcesem wszystkich zaangażowanych w jego opracowanie i realizację — Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, ośrodków realizujących i kardiologów. Wobec tak dobrych wyników funkcjonowania programu wydaje się konieczne zobligowanie wszystkich ośrodków leczących ostry zawał mięśnia sercowego do włączenia się do program — przyznaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Wyniki raportu znajdziesz w Zdrowych Danych

Nowy raport Narodowego Funduszu Zdrowia jest już dostępny w portalu Zdrowe Dane.

POBIERZ RAPORT: Funkcjonowanie programu KOS-Zawał

Portal Zdrowe Dane powstał w 2019 roku. Dane, które w nim gromadzimy, są podzielone na cztery części:

 • Raporty: to opracowania cykliczne lub okazjonalne, które dotyczą wybranych chorób lub hospitalizacji i działalności POZ. Podstawą do przygotowania raportów są dane, które gromadzi NFZ
 • Zestawienia: publikacje danych, które powstały na zlecenie innych instytucji
 • Monitorowanie: publikacje, które pokazują, jak zmiany dotyczące np. finansowania świadczeń wpływają na realizację tych świadczeń
 • Porównanie placówek: to dane, które mówią o tym, jak wygląda leczenie konkretnych chorób w konkretnych placówkach medycznych.
05.09.2023
Ważne zmiany w budżecie NFZ. Fundusz zapłaci za nadwykonania i nielimity
 • Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał właśnie zarządzenie, które zmienia tegoroczny plan finansowy Funduszu.

 • O 3 miliardy złotych wzrosły środki na świadczenia medyczne w budżecie NFZ.

 • Środki te pozwolą na sfinansowanie nadwykonań m.in. w stomatologii i endoprotezoplastyce.

 

Jest zmiana planu finansowego NFZ na 2023 rok. W poniedziałek 4 września Filip Nowak, szef Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie, dzięki któremu zwiększone zostały środki na świadczenia medyczne.

– To z pewnością dobra wiadomość dla zarządzających placówkami medycznymi – podkreśla Katarzyna Sójka, minister zdrowia.


Pieniądze na nadwykonania

Budżet NFZ zyskał 3 miliardy złotych. Te środki pozwolą na sfinansowanie nadwykonań, czyli świadczeń, które zostały wykonane ponad wartość wynikającą z umowy z Funduszem.

Przeszło 222 mln zł to kwota przeznaczona na nadwykonania w endoprotezoplastyce. Ponad 145 mln zł pozwoli na zapłatę nadwykonań w stomatologii. Natomiast na nadwykonania w opiece paliatywnej i hospicyjnej przewidziano blisko 25 mln zł.

Ponad 2 miliardy zł na nielimity

Największa część ze środków, które zasiliły budżet NFZ, będzie przeznaczona na świadczenia nielimitowane. Chodzi przede wszystkim o poradnie lekarzy specjalistów i diagnostykę obrazową (np. tomografię komputerową).

Łącznie prezes NFZ przeznaczył na tzw. nielimity 2,3 mld zł.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2021 r. nie obowiązują już limity na przyjęcia do wszystkich poradni specjalistycznych, w tym kardiologicznej i endokrynologicznej. Wcześniej ograniczenia finansowania zniesiono także w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym. Oznacza to, że NFZ płaci za każdego pacjenta, który leczy się u specjalisty lub wykonał badania diagnostyczne.

ZAPOZNAJ SIĘ z Zarządzeniem Prezesa NFZ nr 130/2023/DEF

31.08.2023
Punkt Obsługi Klientów Śląskiego NFZ ponownie w Gliwicach

Na medycznej mapie Gliwic 1 września 2023 r. pojawia się nowy, bardzo ważny punkt. Chodzi o miejsce, w którym będzie można uzyskać informacje o okresie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oraz o prawie do świadczeń zdrowotnych, o zleceniach na zaopatrzenie w wyroby medyczne, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz o leczeniu uzdrowiskowym. Pacjenci będą mogli również wyjaśnić niezgodności statusu w systemie eWUŚ, otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego czy uzyskać pomoc w zakresie Internetowego Konta Pacjenta.

 

Dzięki przedstawionej przez Urząd Miejski w Gliwicach nowej propozycji lokalowej, mieszkańcy Gliwic oraz powiatu gliwickiego ponownie będą mogli korzystać ze wsparcia ekspertów NFZ na terenie miasta. Wcześniejszy punkt przy Wincentego Pola 7 zakończył działalność w 2022 roku. Teraz specjaliści Narodowego Funduszu Zdrowia będą do dyspozycji mieszkańców w nowoczesnej siedzibie przy ulicy Jana Pawła II 10A już od 1 września 2023 roku.

 

W punkcie znajdą się trzy stanowiska obsługi, gdzie do dyspozycji mieszkańców będą doświadczeni pracownicy, służący wsparciem w sprawach z zakresu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

„To bardzo dobre rozwiązanie. Nasz nowy punkt obsługi jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest zlokalizowany w centrum miasta, wyeliminowano bariery architektoniczne, przygotowano przestronne wnętrza, poczekalnię, a także pokój dla opiekuna z dzieckiem” – podkreśla dyrektor Śląskiego OW NFZ w Katowicach Piotr Nowak.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia był związany z Gliwicami od momentu powstania w Polsce powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach podpisał umowę najmu lokalu na pięć lat z Miastem Gliwice.

 

Jak mówi Adam Neumann, prezydent miasta Gliwice: „Do Gliwic powraca punkt Narodowego Funduszu Zdrowia – bardzo się cieszę, że udało się pozytywnie rozwiązać tę kwestię. Lokal przy ul. Jana Pawła II 10A jest komfortowy,  bezpieczny i zapewnia klientom pełną dostępność. Został przez miasto gruntownie wyremontowany i dostosowany pod docelową działalność. Oddział NFZ był w Gliwicach od początku, dlatego bardzo zależało nam aby mieszkańcy mogli nadal na miejscu załatwiać ważne kwestie związane z opieką zdrowotną.”

20.07.2023
Potężny zastrzyk finansowy dla szpitali. Rekordowe środki przekazane placówkom ochrony zdrowia – ponad 15 miliardów w skali kraju

Dodatkowe 15 mld złotych trafi w ciągu roku do systemu ochrony zdrowia. Suma ta przeznaczona będzie na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia i pozostałych wynagrodzeń dla personelu zatrudnionego na kontraktach a także, co bardzo istotne, kosztów inflacji. Dodatkowe środki trafią też na wzrost wycen w obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych. Ochrona zdrowia w województwie śląskim zyska dodatkowy miliard złotych.


Od lipca wzrosły minimalne płace w ochronie zdrowia. Minister Zdrowia wybrał najkorzystniejszy finansowo wariant rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), który oprócz wzrostu wynagrodzeń uwzględnia również koszty inflacji i wzrost wycen w obszarach ważnych dla szpitali powiatowych.

W skali kraju na pokrycie kosztów wzrostu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia zostanie przekazane prawie 7 mld zł, na pozostałe wynagrodzenia i inflację niemal 7,5 mld zł, a wzmocnienie wycen świadczeń w obszarach interny, chirurgii ogólnej i położnictwa wyniesie prawie 700 milionów złotych.

 

Na zwiększeniu wycen świadczeń szczególnie zyskają szpitale powiatowe


- Wzrost wycen w obszarach interny, chirurgii oraz ginekologii i położnictwa jest podyktowany koniecznością wsparcia szpitali powiatowych, czyli tych placówek, które na co dzień są najbliżej pacjenta. Przekazanie dodatkowych środków wymaga od szpitali podpisania kolejnych aneksów do umów. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ przygotował łącznie 2126 aneksów, które zostały przekazane placówkom. Dodatkowe środki z pewnością poprawią sytuacje finansową szpitali w województwie śląskim – mówi Ewa Kabza, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.


Rekomendacje AOTMiT przygotowane w oparciu o dane z placówek medycznych

 

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przedstawiła Ministrowi Zdrowia rekomendację w trzech wariantach w sprawie sposobu finansowania podwyżek wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia.

Minister Zdrowia wybrał wariant wiążący się z najwyższymi nakładami finansowymi, uwzględnia on bowiem nie tylko wzrost minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także koszt:

 • wzrostu płac dla osób zatrudnionych np. na kontraktach,
 • inflacji,
 • wyższych wycen w internie, chirurgii i położnictwie, czyli obszarach szczególnie ważnych dla szpitali powiatowych.

Rekomendacje zostały przygotowane w oparciu o dane z placówek medycznych, w tym ze szpitali. 85% placówek należących do sieci szpitali przekazało dane do AOTMiT.

 

Dodatkowe środki dają poczucie bezpieczeństwa szpitalom

 

17 lipca Śląski OW NFZ przekazał szpitalom informacje o zwiększeniu ryczałtu. Jedną z placówek, które otrzymały nowe wyliczenia jest Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach.

- Otrzymaliśmy już nową wysokość ryczałtu, która nie rozwiązuje oczywiście wszystkich problemów finansowych, ale daje poczucie bezpieczeństwa w zakresie prowadzenia działalności medycznej oraz polityki płacowej w związku ze wzrostem kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego - powiedział Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

 

Województwo śląskie otrzyma ponad miliard złotych dodatkowych środków na rzecz ochrony zdrowia. Kwota ta zostanie przeznaczona przede wszystkim na pokrycie kosztów minimalnego wynagrodzenia, kosztów inflacji i wzrost wyceny w obszarach ważnych dla szpitali powiatowych, ale  także na koszty realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego czy lecznictwo uzdrowiskowe.

11.07.2023
Nie możesz przyjść na wizytę? Nie blokuj, odwołuj

Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. W pierwszym półroczu tego roku w śląskich poradniach prawie 83 tysiące osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. Jak podaje Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli 39 tysięcy, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Około 30 procent nieodwołanych terminów to świadczenia z zakresu kardiologii.

– Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na wizytę w korzystniejszym terminie – mówi Rafał Razik, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w pierwszej połowie tego roku na umówione wizyty nie przyszło prawie 83 tys. osób. Fundusz sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Najwięcej, bo 39 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 26 tys. z kardiologii, prawie 9,5 tys. z onkologii, a 8 tys. z endokrynologii. 

– Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących – dodaje Razik.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania. Z kolei Śląski OW NFZ jest patronem kampanii edukacyjnej „Nie za późno nie za wczas. Do poradni przyjdź na czas”. W jej ramach, z myślą o komforcie pacjentów oraz optymalnym wykorzystaniu dostępności lekarzy, organizatorzy edukują, jak w prosty sposób można usprawnić i skrócić czas oczekiwania na przyjęcie w poradniach. Porównując dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt z czterech obszarów udzielanych świadczeń ( endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu) liczba nieodwołanych wizyt z pierwszego półrocza 2022 r. do analogicznego okresu z 2023 roku wskazuje, że liczba nieodwołanych wizyt w województwie śląskim zmniejszyła się o około 5,5 tys. – Nie jest to tak duża skala jak chcielibyśmy, ale edukacja pacjentów, a także przygotowanie placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z klientem w celu odwołania wizyty, pozwoli zwiększyć skuteczność zagospodarowania niewykorzystanych terminów – mówi rzecznik.

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty.

04.07.2023
Bez drukowania i noszenia – od 1 lipca do sanatorium tylko z e-skierowaniem

Bez drukowania, noszenia, czekania. Kończy się okres przejściowy, co oznacza, że od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej.

 

E-skierowanie to nie tylko wygoda dla pacjentów, ale także korzyść dla całego systemu opieki zdrowotnej. Dzięki temu rozwiązaniu proces skierowania na turnus leczniczy staje się bardziej przejrzysty i efektywny, co przekłada się na lepszą jakość leczenia uzdrowiskowego – zaznacza Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ już w momencie wystawienia. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne – powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.


Po zarejestrowaniu w systemie, skierowanie jest rozpatrywane przez lekarza – specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, zatrudnionego w NFZ. Ma on 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego skierowania z powodów medycznych, liczone od daty rejestracji skierowania w systemie. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. W przypadku niekompletnego skierowania lekarz poprosi o jego uzupełnienie. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu przyszły kuracjusz otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.


IKP i mojeIKP – baza wszystkich informacji o skierowaniu

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe to dokument, którego – w odróżnieniu od papierowej wersji – nie da się zgubić. W każdej chwili pacjent ma do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP. W zależności od etapu procedowania e-skierowania pacjent znajdzie tam wszystkie niezbędne informacje. W przypadku pozytywnej decyzji będą to m.in.: orientacyjny czas oczekiwania, miejsce w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, a także nazwa uzdrowiska i jego adres. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci.


Papierowe skierowania w wyjątkowych sytuacjach

Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie.

01.06.2023
Bezpłatne szczepienia HPV już dostępne

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zapisy ruszyły 27 maja. W województwie śląskim można zaszczepić się już w ponad 270 punktach.

 

- Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie, zapobiegać nowotworom, wprowadzamy bardzo konkretne rozwiązania - darmową i dobrowolną szczepionkę przeciw HPV - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji „Zdrowie rodzin” w Ministerstwie Zdrowia.

Przypomniał, że ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy - niestety ponad połowa przegrywa tę walkę. - Mam nadzieję, że już wkrótce to się zmieni dzięki temu, że wdrażamy program szczepień przeciw HPV - zapowiedział.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że dołączamy do grupy państw, które już prowadzą powszechne szczepienia przeciw HPV i skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory.


Szczepionki przeciw HPV są już we wszystkich wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Placówki POZ zaczęły je odbierać. Już zgłosiło się ponad 1,4 tys. punktów szczepień. Zapisując dziecko na szczepienie można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obecnie w województwie śląskim jest ponad 270 punktów szczepień, a liczba placówek umożliwiających zaszczepienie dziecka stale się powiększa. Aktualna lista punktów szczepień jest dostępna jest pod adresem www.gov.pl/hpv w zakładce Mapa punktów szczepień.

 

Szczepionka chroni przed zakażeniem HPV, czyli ludzkim wirusem brodawczaka, przenoszonego głównie drogą płciową. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. HPV odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne typy nowotworów u kobiet i mężczyzn.

- Polska wpisuje się w założenia WHO i stworzyła plan likwidacji raka szyjki macicy jako problem zdrowia publicznego. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o blisko 90% - wyjaśniał dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH wskazała z kolei na bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV, które funkcjonują na rynku od 15 lat. - W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek - informowała.

 

Badania jednoznacznie pokazują, że skuteczność szczepień nastolatków jest największa, bo następują przed pierwszym kontaktem z wirusem. W przypadku szczepień 12 i 13-latków podajemy tylko dwie dawki szczepionki.

- Jestem szczęśliwa, że możemy zabezpieczyć dzieci przed wirusem HPV, który może przerodzić się w ciężką chorobę nowotworową. Przeszłam przez wszystkie jej etapy, walczyłam o swoje życie 1,5 roku. Dlatego apeluję do rodziców: zaszczepcie dzieci - podsumowała Ida Karpińska z fundacji Kwiat Kobiecości. Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV na www.gov.pl/hpv

25.05.2023
Tydzień Zdrowia Rodziny w Śląskim OW NFZ

Od 26 maja do 2 czerwca zapraszamy rodziny do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W ramach Tygodnia Zdrowia Rodzin przygotowaliśmy profilaktyczne niespodzianki m.in. pomiary w kiosku profilaktycznym, warsztaty z samobadania piersi czy inspirujące pomysły na zdrowe dania. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Budowanie zdrowych nawyków zaczynamy już od dziecka.


Tydzień Zdrowia Rodzin w NFZ przypomina, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Okazji do rozmów o zdrowiu na pewno nie zabraknie. Każdy znajdzie coś dla siebie – rodzice wykonają pomiary w kiosku profilaktycznym, a dzieci poznają talerz zdrowego żywienia i dowiedzą się jak prawidłowo budować zdrowe nawyki już od najmłodszych lat. 
 

Skorzystaj z profilaktycznej oferty NFZ

Od 26 maja do 2 czerwca w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Katowicach oraz na salach obsługi klientów w Bielsku-Białej, Częstochowie, Rybniku i Piekarach Śląskich przygotowaliśmy specjalną ofertę profilaktyczną.

Odwiedź nasze sale obsługi klienta i:

 • zrób pierwszy krok w kierunku zdrowego stylu życia
 • skorzystaj z bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym (na Sali Obsługi Klientów w Katowicach), w którym wykonasz m.in. analizę składu masy ciała, określisz wskaźnik BMI, zmierzysz ciśnienie tętnicze
 • wyniki pomiarów omów z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Otrzymasz również dokładne informacje na temat programów profilaktycznych oraz miejsc, w których wykonasz badania, zapoznasz się z kalendarzem badań dla kobiet, mężczyzn i dzieci, dostępnym na stronie Akademii NFZ, a także zyskasz plan żywieniowy dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Dodatkowo panie skorzystają z praktycznych porad, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi.

Bezpłatna mammografia

Dzień Mamy to doskonała okazja do zrobienia mammografii. Zapytaj swoją mamę, czy o niej pamięta. Kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat, mogą skorzystać z bezpłatnego programu na NFZ.

W każdym województwie będą czekały też MAMMOBUSY, czyli mobilne pracownie, gdzie panie mogą wykonać mammografię. Wystarczy sprawdzić dokładny adres i kalendarz postoju mammobusów, i przyjść na badanie. Harmonogram jest dostępny m.in. na stronie Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ


Jakie wydarzenia przygotowała Sala Obsługi Klientów w Twojej okolicy?

Zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami organizowanymi przez sale obsługi klientów Śląskiego OW na terenie województwa. Naszych doradców spotkasz nie tylko przy okazji wizyty w sali obsługi klienta, ale również podczas imprez i wydarzeń organizowanych w najbliższym tygodniu.  


Akcje zaplanowane przez Salę Obsługi Klientów w Katowicach:

 • 26 maja 2023 r. - obecność na Sali Obsługi Stowarzyszenia Klub Śląskich Amazonek,
 • 31 maja 2023 r. - obecność na Sali Obsługi p. Anny Pisarzowskiej Koordynatorki Banku Mleka Kobiecego pod patronatem Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz p. dr n. med. Ewy Tabor - konsultant wojewódzkiej w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego (nauka karmienia piersią),
 • 1 czerwca 2023 r. - udział w wydarzeniu: „Giszowiecki Dzień Dziecka” - w wydarzeniu uczestniczy cała społeczność lokalna oraz przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Doradcy NFZ będą zachęcali do skorzystania z konsultacji w sprawie programów profilaktycznych, rozdawali ulotki i materiały promocyjne dot. programów profilaktycznych, promowali portal diety.nfz.gov.pl - informowanie o dostępnych planach żywieniowych, pomagali założyć aplikacje w telefonie mojeIKP, mojeFizjo+ oraz informowali o korzyściach z ich posiadania, promowali „Środy z Profilaktyką” i najnowsze ulotki, zapoznawali z nowym portalem Akademia NFZ, promowali profilaktyczno-treningowy program „8 tygodni do zdrowia”, promowali możliwość skorzystania z kiosku profilaktycznego w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Na wydarzeniu będzie również kącik malucha z zabawami dla najmłodszych oraz kolorowankami.


Akcje zaplanowane przez Salę Obsługi Klientów w Bielsku-Białej:

 • W dniach od 26 maja do 2 czerwca podczas trwania Tygodnia Zdrowia Rodzin w NFZ na Sali Obsługi Klientów w Bielsku-Białej, będą prowadzone akcje profilaktyczne dotyczące zdrowia rodzin, promowane będą badania profilaktyczne dla kobiet: cytologia, mammografia oraz pakiet badań 40 +. Będzie można również skorzystać z analizatora składu ciała.


Akcje zaplanowane przez Salę Obsługi Klientów w Częstochowie:

 • 26 maja 2023 r. - udział delegacji pracowników Delegatury w „Marszu Różowej Wstążki” w Częstochowie, uczestnictwo w wydarzeniu o tematyce skoncentrowanej na produktach dedykowanych kobietom: profilaktyka zdrowia kobiety - mammografia, nowotwory ginekologiczne - rak trzonu macicy, profilaktyka raka szyjki macicy, profilaktyka zdrowia - osteoporoza, konsultacje lekarskie.
 • 29 maja 2023 r. - uczestnictwo w wydarzeniu pod tytułem: "Zdrowa Mama = Zdrowa Rodzina" w Starostwie Powiatowym w Częstochowie. Event o tematyce skoncentrowanej na produktach dedykowanych kobietom: profilaktyka zdrowia kobiety - mammografia, nowotwory ginekologiczne - rak trzonu macicy, profilaktyka raka szyjki macicy, profilaktyka zdrowia - osteoporoza, możliwość konsultacji z pracownikami Oddziału Pediatrycznego oraz Położniczego Szpitala im. NMP w Częstochowie.
 • W okresie od 26 maja do 2 czerwca 2023 r. koordynator oraz wszyscy pracownicy obsługujący klientów w SOK Częstochowa, POK Kłobuck, POK Myszków ,POK Lubliniec, POK Zawiercie będą udzielać kompleksowych informacji na temat programów profilaktycznych. Będzie można również skorzystać z analizatora składu ciała.


Akcje zaplanowane przez Salę Obsługi Klientów w Rybniku:

 • 26 maja 2023 r. - Pro Femina - przedstawiciele przychodni udzielą informacji dotyczących badania piersi i badań profilaktycznych,
 • 29 maja 2023 r. - stanowisko Stowarzyszenia Rybnickich Amazonek na sali obsługi klienta,
 • 30 maja 2023 r. - PSSE w Rybniku - odwiedzający rybnicki SOK uzyskają wszelkie niezbędne informacje dotyczące szczepień, a także będą mogli skorzystać z tzw. alkogogli,
 • 1 czerwca 2023 r. - z okazji Dnia Dziecka zorganizowane będą zabawy, quizy i konkursy dla dzieci dotyczące zdrowego trybu życia, porady psychologa dla dzieci.
 • Przez cały tydzień będą prowadzone akcje profilaktyczne dotyczące zdrowia rodzin, promowane będą badania profilaktyczne dla kobiet: cytologia, mammografia oraz pakiet badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Będzie można również skorzystać z analizatora składu ciała.


Akcje zaplanowane przez Salę Obsługi Klientów w Piekarach Śląskich:

 • 31 maja 2023 r. - Akcja promocyjna w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Dąbrowie Górniczej skierowana dla uczniów szkół ponadpodstawowych,
 • 2 czerwca 2023 r. - Akcja promocyjna z Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Sosnowcu skierowana do pracowników.
 • Przez cały tydzień doradcy będą udzielać kompleksowych informacji na temat programów profilaktycznych.
09.05.2023
Porozmawiaj z fizjoterapeutą w Śląskim OW NFZ

Udar przychodzi nagle i bez ostrzeżenia, a z jego skutkami możemy mierzyć się całe życie. O tym, jak zapobiegać udarom mózgu oraz jak fizjoterapia może wesprzeć powrót do zdrowia po udarze opowie ekspert Krajowej Izby Fizjoterapeutów podczas Środy z Profilaktyką organizowanej przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ.

 

10 maja, w godzinach od 10.00 do 14.00 odwiedzający Salę Obsługi Klienta Śląskiego OW NFZ przy ul. Stanisława Kossutha 13 w Katowicach będą mogli skorzystać z bezpłatnej konsultacji z ekspertem Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Podczas spotkania szczególna uwaga zostanie poświęcona tematyce udarów mózgu – profilaktyce oraz fizjoterapii po przejściu udaru.

 

Spotkania z ekspertami to cykliczna akcja Śląskiego OW NFZ w Katowicach. W każdą drugą środę miesiąca na odwiedzających będzie czekał specjalista Krajowej Izby Fizjoterapeutów, który udzieli informacji z zakresu fizjoterapii. Z kolei w każdą pierwszą środę miesiąca na Sali Obsługi Klienta przy ul. Kossutha 13 dyżurują farmaceuci Śląskiej Izby Aptekarskiej, u których klienci Śląskiego OW mogą uzyskać fachową poradę dotyczącą zażywanych leków, ich zamienników i interakcji z innymi lekami. Spotkania odbywają się w ramach „Środy z profilaktyką” – cyklicznej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowanej profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej. Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia omawiany w przystępny sposób.

 

Odwiedzając Salę Obsługi Klientów w Katowicach warto zajrzeć do Kiosku Profilaktycznego, w którym wszystkie zainteresowane osoby mogą wykonać bezpłatne pomiary m.in. wzrostu, masy ciała, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi, oraz wskaźnika BMI. Te podstawowe pomiary są pomagają ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

ilość wiadomości: 216