logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++
O nas

Drukuj

"Środa z profilaktyką" - Profilaktyka łuszczycy

28.10.2020

Łuszczyca to zapalna choroba, która powoduje nieprawidłowy wzrost komórek skóry.

U zdrowego człowieka skóra dojrzewa i złuszcza się w ciągu 28 do 30 dni, a proces ten jest przez nas niezauważalny. U osoby z łuszczycą trwa on od 3 do 4 dni. Zmiany łuszczycowe mogą być bolesne i swędzące, mogą pękać
i krwawić. W Polsce na łuszczycę choruje ponad 1 mln osób. To choroba autoimmunologiczna.

Dieta i używki

Dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju łuszczycy występuje u osób z nadwagą. Nadwaga i otyłość są też czynnikiem ryzyka cięższego przebiegu choroby. Chorzy na łuszczycę mają większe ryzyko zachorowania na inne choroby, np.: cukrzycę, otyłość, choroby sercowonaczyniowe. Można im zapobiegać poprzez monitorowanie stanu zdrowia oraz prawidłowe leczenie łuszczycy. Odpowiednia dieta ogranicza ryzyko otyłości i chorób układu krążenia. Wypróbuj diety.nfz.gov.pl. Zabronione są alkohol i inne używki.

Schemat leczenia

Podejrzenie choroby – potwierdzenie diagnozy przez dermatologa:

  • łuszczyca łagodna – leki miejscowe,
  • łuszczyca umiarkowana do ciężkiej – fototerapia PUVA, leki ogólne,
  • brak poprawy – rozważenie zastosowania terapii biologicznej i klasyfikacja do programu lekowego. Wyszukiwarka programów lekowych https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/.

Dowiedz się więcej z załączonej ulotki informacyjnej. Zachęcamy też do obejrzenia materiału filmowego na kanale Akademia NFZ przygotowanego w ramach akcji "Środa z Profilaktyką"

Pliki do pobrania:

ulotka - Profilaktyka łuszczycy

Wszystkie aktualności