logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

O nas

Drukuj

"Środa z profilaktyką" - Profilaktyka raka piersi

14.10.2020

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Najlepszym sposobem wczesnego wykrycia zmian w piersi jest badanie mammograficzne. Każda kobieta powinna wykonać mammografię co dwa lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu profilaktyki raka piersi jest mammografia. Program skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50. do 69. lat:

  • które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii,
  • otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. Wykazy poradni stacjonarnych oraz miejsca postojów mammobusów są dostępne na stronach Oddziałów Wojewódzkich NFZ.

Więcej o profilaktyce raka piersi - w poniższej ulotce.

Zachęcamy też do obejrzenia materiału filmowego na kanale Akademia NFZ przygotowanego w ramach akcji "Środa z Profilaktyką". O profilaktyce raka piersi opowiada Elżbieta Markowska - Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

Pliki do pobrania:

ulotka - Profilaktyka raka piersi

Wszystkie aktualności