logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++
O nas

Drukuj

"Środa z Profilaktyką" - Depresja. Nie oceniaj - wspieraj!

18.02.2020

Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż nie umiemy jednak swobodnie rozmawiać o tej chorobie, a 81% badanych twierdzi, że depresja jest chorobą wstydliwą i nie należy się z nią afiszować.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja w roku 2020 będzie drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata.

Depresja to grupa zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych - obniżony nastrój to jedna z nich.
W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak często nie oznacza on depresji. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania - jeżeli ktoś stale (przez większą część dnia, min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek, to prawdopodobnie możemy mieć do czynienia z depresją,

Obejrzyj koniecznie:
Marek Plawgo opowiada o swoich doświadczeniach z depresją (Twarze depresji)
Reakcja Bożeny Dykiel na wyznanie Marka Plawgi o depresji (Twarze depresji)

Przeczytaj koniecznie:
Depresja. Nie oceniaj - wspieraj!
Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję

W związku z obchodzonym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją podczas jutrzejszej (19 lutego) "Środy z Profilaktyką" szczególny nacisk położymy na popularyzację informacji nt. tego schorzenia. W godzinach od 12 do 14 zapraszamy do Śląskiego OW NFZ w Katowicach przy ul. Kossutha 13 na bezpłatne konsultacje z dr hab. n. med. Krzysztofem Krystą – lekarzem psychiatrą (Oddział Dzienny Rehabilitacji Psychiatrycznej i Poradnia Zdrowia Psychicznego) Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W ramach „Środy z Profilaktyką” w godz. od 10 do 14 specjaliści z sieci salonów optycznych „Doktor Marchewka” będą wykonywać bezpłatne komputerowe badanie wzroku i pomiary właściwego doboru okularów. Przedstawiciele Centrum Medycznego Synexus Polska sp. z o.o. będą też przeprowadzać w Katowicach i w Delegaturze Śląskiego OW NFZ w Częstochowie przy ul. Czartoryskiego 28 bezpłatne pomiary ciśnienia i masy ciała (BMI).
Tradycyjnie, jak w każdą środę, odwiedzający Punkt Obsługi potwierdzą Profil Zaufany, uzyskają informację na temat Internetowego Konta Pacjenta (IKP), e-recept i prawidłowej diety oraz od ręki wyrobią Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Wszystkie aktualności